in

Wynaleziono sposób, który pozwala “wyhodować” nowe zęby zaledwie w 9 tygodni

Wydaje się, że nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o możliwości, jakie oferuje technologia komórek macierzystych. Badania medyczne wciąż postępują i pozwalają na wprowadzanie kolejnych innowacji. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo skończy się era implantów dentystycznych. Dzięki technologii komórek macierzystych udało się już „wyhodować” nowe zęby.

Odkrycie to jest dziełem profesora Jeremy’ego Mao, badacza komórek macierzystych. Jeremy Mao jest profesorem medycyny dentystycznej w centrum medycznym Uniwersytetu Columbia. Naukowiec uważa, że najnowsza technologia umożliwia już wyhodowanie nowego zęba, wykorzystując czynnik wzrostu DNA pacjenta.

Badania na Uniwersytecie Columbia są do tej pory jedynymi na świecie, gdzie komórki macierzyste po skolonizowaniu wokół specjalnego „rusztowania” można przekształcić w nowy ząb, połączony z tkanką jamy ustnej. Taka implantacja trwa około dziewięciu tygodni.

Nowy ząb rośnie bezpośrednio w jamie dziąsła, korzystając z naturalnych zasobów organizmu. Dzięki temu pacjent otrzymuje swoje własne, naturalne i anatomicznie poprawne uzębienie. Ta rewolucyjna metoda może wyeliminować konwencjonalne implanty dentystyczne, które są podatne na wypadanie, ingerencję w kości szczęki, a także zagłębianie się na skutek procesu starzenia się.

Źródło: deveev.com