in

Przez chorobę 17-latka wygląda jak niemowlę. Codziennie udowadniała, że jest wyjątkowa

Wyobraźcie sobie, że zostaliście uwięzieni w ciele dziecka… Tak właśnie wyglądało życie Pei Shan Teo z Singapuru. Od razu gdy przyszła na świat, lekarze zauważyli, że jej kończyny są o wiele krótsze niż u innych dzieci. Pomimo przeprowadzenia wielu badań nie udało się postawić oficjalnej diagnozy.

Wykryto jednak objawy mukopolisacharydozy III, czyli wrodzonego zaburzenia kości i ośrodkowego układu nerwowego. Diagnoza była druzgocąca: Pei Shan nie będzie rosnąć. Nieznana choroba sprawiła, że dziewczynka została dosłownie zamrożona w czasie…

Rodzice byli jednak szczęśliwi, że posiadają potomka. Wiele czytali i uczyli się wszystkiego o chorobie, aby pomóc córce przejść przez wszystkie fazy jej życia.

W wieku trzech miesięcy mała Pei Shan przestała rosnąć. Rodzice nie poddawali się i pomimo tego, że codziennie musieli patrzeć na jej cierpienie, robili wszystko, aby dziewczynka poczuła się szczęśliwa.

Po 17 latach wygląd Pei Shan nie zmienił się. Jej twarz, ręce i nogi sprawiały, że wyglądała niczym dziecko. Zresztą pod wieloma względami nadal nim była. Miała bardzo ograniczoną pojemność płuc, dlatego wciąż musiała nosić maskę tlenową.

Rodzice zrozumieli w końcu, że nie uda im się pokonać przeciwności losu, a jedyne co mogą zrobić, to jak najbardziej nacieszyć się czasem jaki im jeszcze pozostał.

„Nasze szczęście zamieniło się w rozpacz. Czasem zastanawiałem się, co złego zrobiłem w poprzednim życiu, że teraz musiałem płacić tak wysoką cenę. Każdego ranka żałowałem, że się budzę. Przyznaję, że to wszystko mnie przerastało, jednak musiałem trwać przy żonie i córce.” – przyznaje Qi Kuan, ojciec Pei Shan.

Ze względu na chorobę córki, matka była zmuszona zrezygnować z pracy i całkowicie poświęcić się opiece nad nią. Jedyny dochód rodziny zapewniał ojciec, pracując jako taksówkarz. Ogromne koszty związane z leczeniem i codzienną pielęgnacją córki doprowadził rodzinę do poważnego kryzysu finansowego.

Dalsza część artykułu na następnej stronie…