in

Czy wiesz, że Twoje okno ma dwa tryby? Zmieniając je dwa razy w roku, zaoszczędzisz sporo pieniędzy!

Większość nas ma w domu plastikowe okna. Okazuje się, że mają one dwa specjalne tryby, dzięki którym można zaoszczędzić sporo pomiędzy. Trzeba tylko o tym wiedzieć.

Właściwa regulacja okien może zwiększyć ich żywotność, a nam zapewni większy komfort użytkowania oraz pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Jak to działa?

Gdy na zewnątrz zmienia się temperatura, tworzywo z którego wykonane jest okno kurczy się lub rozkurcza. Przez to okno traci swoją szczelność. Regulując docisk skrzydła do ramy możemy temu przeciwdziałać. Zimą możemy zwiększyć docisk w ten sposób, aby uszczelnić mieszkanie, a co za tym idzie, by jak najmniej ciepła uciekało na zewnątrz, oraz aby jak najmniej zimnego powietrza dostawało się do środka.

Jak to zrobić?

To bardzo proste. Potrzebny będzie klucz typu imbus 4mm. Dostaniesz go w większości marketów budowlanych. Następnie odszukaj śrubę regulacyjną w dolnej części ramy okna.

Teraz wystarczy, że przekręcisz ją w prawo lub w lewo, aby zmienić docisk (wszystko zobaczysz na filmiku na końcu). W niektórych oknach znajdziecie trochę inny mechanizm w postaci rolki:

fot: okna.pl

Na poniższym filmiku dokładnie pokazano sposób uszczelniania i rozszczelniania okna:

Pamiętaj również o naoliwieniu okuć raz na rok, aby delikatnie pracowały. Warto również raz na jakiś czas pomyśleć o wymianie uszczelek, które są elementem naturalnie zużywającym się. Dostaniesz je w każdym markecie.