in

9 częstych dolegliwości bólowych, które mogą być początkiem poważnej choroby

Wszyscy zmagamy się z bólem i dolegliwościami, jednak nie zawsze potrafimy rozgryźć przyczyny ich występowania. Najczęściej nie wiemy, co może powodować nawracający ból głowy, stawów czy innej części naszego ciała. Nie ma w tym nic dziwnego: przecież nie każdy z nas jest wyspecjalizowanym lekarzem.

Tabletki wydawane w aptekach bez recepty zapobiegają lekkim i nieprzewlekłym bólom, ale działają powierzchownie. Źródło bólu, jego geneza i podłoże pozostają najczęściej nieznane. Dlatego kiedy następnym razem zaczniecie narzekać na ostry ból, zwróćcie uwagę na to, co chce przekazać Wasze ciało.

Poznajcie dziewięć powszechnie występujących bólów, których nikt nie powinien ignorować. Często bywają one bowiem początkiem poważnych problemów zdrowotnych.

1. Ból związany z chorobami serca.

Jeżeli coś dolega Twojemu sercu, możesz odczuwać ściskający ból w klatce piersiowej. Czasem rozprzestrzenia się on dalej i sięga lewej ręki (zwłaszcza ramienia), lewej łopatki oraz fragmentu karku. Ten ból najczęściej nie ma nic wspólnego z poruszaniem się oraz oddychaniem, mimo to nie powinien zostać zignorowany.

2. Ból związany z chorobami nerek.

Ból nerek często mylony jest z obolałymi plecami. Jednak istnieje tu pewna różnica: ból krzyża dotyka całych pleców, a ból nerek jedynie rejonu zlokalizowanego z tyłu pod żebrami. Niekiedy dolegliwość ta wiązana jest też z bólem mięśni oraz nóg.

3. Ból związany z chorobami jelita cienkiego.

Jelito cienkie, najdłuższa część przewodu pokarmowego, także może zostać dotknięte poważnymi dolegliwościami. Jeśli coś Ci dolega, prawdopodobnie odczuwasz bóle w dolnej części tułowia (zwłaszcza w okolicach pępka). Jeżeli ból jest na tyle uciążliwy, że utrudnia chodzenie i nachylanie się, należy udać się do lekarza specjalisty.

4. Ból związany z chorobami jelita grubego.

Osoby cierpiące z powodu chorób jelita grubego narzekają na bóle w okolicach podbrzusza (szczególnie po prawej stronie). Częste i problematyczne zatwardzenie może wskazywać na dolegliwości jelita grubego.

5. Ból związany z chorobami płuc.

Jeżeli zdarza Ci się odczuwać ból w klatce piersiowej, wiele wskazuje na to, że z Twoimi płucami jest coś nie tak. Bynajmniej nie jest to reguła i świadectwo ciężkiej choroby, ale wizyta u lekarza może okazać się dobrym pomysłem. Na choroby płuc wskazują też częsty, męczący kaszel oraz utrudniony proces oddychania.

Dalsza część artykułu na następnej stronie…