in

14 świetnych zastosowań octu, o których nie mieliście pojęcia. To jest tanie i genialne

#8. Przywróci blask kranom i dyszy prysznicowej

mom4real.com

Roztwór octu jabłkowego i wody w proporcjach 1:1 przywróci wnet świetność domowym kranom i dyszy prysznica. Silnie zabrudzoną dyszę warto pozostawić zanurzoną na kilka minut w misce wypełnionej przygotowanym płynem. Po brudzie nie będzie ani śladu!

By ułatwić sobie utrzymanie kranów i zlewów w czystości, przemywaj je codziennie gąbką z dodatkiem octu jabłkowego. Ta metoda sprawi, że szybko doczyścisz problematyczne dotąd armatury.

#9. Pozbądź się bakterii z dziecięcych ubrań

pixabay.com

Wystarczy, że przed każdym praniem wlejesz do bębna pralki szklankę octu jabłkowego, a dzięki temu trikowi skutecznie zdezynfekujesz ubrania. Metoda ta jest szczególnie polecana w przypadku czyszczenia dziecięcych ubranek. Po praniu ubrania będą nie tylko świeże ale i sterylnie czyste.

Sposób ten zyskał spore grono zwolenników i z powodzeniem jest stosowany w wielu polskich domach.

#10. Polerowanie stali nierdzewnej

pixabay.com

By powierzchnie wykonane ze stali nierdzewnej bądź chromowane odzyskały dawny blask, warto czyścić je za pomocą specjalnej pasty. Składa się ona z sody oczyszczonej i octu jabłkowego – oba składniki mieszamy aż do momentu uzyskania gęstej konsystencji. Gotową papką przecieramy zabrudzone powierzchnie aż uzyskamy satysfakcjonujący nas efekt.

Pasty tej pod żadnym pozorem nie używaj na powierzchniach wykonanych z łupków, granitów lub marmuru.

#11. Domowy środek chwastobójczy

freepik.com

Jeżeli Twoim utrapieniem są chwasty rozrastające się w ogrodzie, to mamy dla Ciebie świetną informację! W walce z niechcianymi roślinami świetnie poradzi sobie 25% ocet jabłkowy. Zastosuj go tam, gdzie rosną chwasty i powtarzaj tę czynność codziennie aż do chwili, póki rośliny nie znikną.

#12. Usuń osad w akwarium

pixabay.com

Niezbyt mocny roztwór octu jabłkowego z wodą skutecznie zniweluje nieestetyczny osad z akwarium. Przetrzyj tylko roztworem ścianki akwarium, odczekaj chwilę aż ocet odparuje, a następnie całość wymyj czystą wodą. Metoda ta sprawdzi się też w przypadku czyszczenia osadów na tacce ściekowej w ekspresach do kawy.

#13. Wyczyść piekarnik

instagram.com

Z zabrudzonym piekarnikiem idealnie upora się roztwór octu jabłkowego i wody. Uzyskana mikstura nie tylko w mig usunie kłopotliwy brud ale sprawi też, że ten nie będzie tak łatwo osadzał się na ściankach piekarnika podczas pieczenia. Dodatkowo ten roztwór doskonale poradzi sobie z wyczyszczeniem kuchenki mikrofalowej.

#14. Pozbądź się cellulitu

wikipedia.org

Będziesz zapewne zaskoczona, ale ocet jabłkowy świetnie usuwa cellulit. Jeżeli masz problem z cellulitem, warto użyć mieszanki octu jabłkowego i witaminy E w proporcjach 3:1. Uzyskaną mieszankę należy wcierać dwa razy dziennie w problematyczne miejsca na naszej skórze. Po jakimś czasie zauważysz znaczną poprawę.