in

10 symptomów, które wskazują, że miałeś „cichy udar” mózgu i że wkrótce może nastąpić drugi

Jeśli wydaje ci się, że udar dotyczy tylko osób starszych, to jesteś w błędzie. Niestety udar może się przydarzyć ludziom w każdym wieku.

Dlatego tak ważne jest, aby umieć prawidłowo rozpoznać jego wczesne objawy i jak najszybciej zwrócić się o pomoc.

Poniżej opisaliśmy 10 najczęstszych wczesnych zapowiedzi udaru.

1. Rozmazany obraz lub utrata widzenia

Wszystko zaczyna się od oczu. Problemy z widzeniem mogą pojawić się w jednym lub obu oczach. Około 44% osób, które doznały udaru mózgu, wcześniej doświadczyły zaburzeń widzenia.

2. Zawroty głowy

Zawroty głowy prawie zawsze występują u kobiet przed 45 rokiem życia. To jasny znak, że powinnaś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

3. Problem z mówieniem i rozumieniem mowy

Czasami niewielkie problemy z mówieniem mogą nawet przejść niezauważone. Najczęściej towarzyszy im poczucie braku kontroli nad mową i niemożności wyartykułowania tego, co chce się powiedzieć. Częste są też nieporozumienia wynikające z niezrozumienia innych.

4. Utrata równowagi i trudność z chodzeniem

Nagłe uczucie ogólnego osłabienia i omdlewanie kończyn również może sugerować udar. Niektóre osoby doświadczają wówczas nawet paraliżu i przewracają się na ziemię. Paraliż jest częstym objawem udaru i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Oto prosty test na ten objaw: unieś szeroko po bokach ręce z dłońmi otwartymi i skierowanymi ku górze. Wytrzymaj w tej pozycji przez 10 sekund. Jeśli któraś z rąk opadnie, to znak, że mięśnie są osłabione.

5. Ból po jednej stronie twarzy

Udarowi nie zawsze towarzyszy ból, ale jeśli poczujesz nagłe ukłucia bólu w kończynach lub po jednej stronie twarzy, może to oznaczać, że właśnie zaczyna się u Ciebie udar.

6. Ból głowy i migrena

To również częsty objaw udaru. Naukowcy ustalili, że 588 badanych osób, które doznały w młodym wieku udaru z towarzyszącym ostrym bólem głowy, często doświadczało migren. Objaw ten częściej występuje u kobiet.

7. Paraliż twarzy

To jeden z najpowszechniejszych objawów udaru. Najczęściej sparaliżowana jest jedna połowa twarzy.

8. Zmęczenie

Według badań takie symptomy jak uczucie zmęczenia i dezorientacji częstsze są przed udarem u kobiet.

9. Czkawka

Ten wczesny objaw jest częstszy u kobiet. Udar wpływa na ośrodek oddechowy mózgu, co powoduje czkawkę.

10. Niemożność złapania oddechu oraz drgawki

Nagła utrata oddechu i niemożność złapania powietrza często pojawiają się u osób, które doświadczyły udaru. W wyniku braku tlenu dochodzi do arytmii serca.

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Odżywiaj się więc zdrowo, zachowaj aktywność fizyczną i dobrze się wysypiaj. Zmniejsz ilość wypijanego alkoholu i papierosów oraz zwracaj uwagę na wagę ciała.

Źródło: gohealthyfood.com